Certyfikowany MENTOR rozwoju osobistego.
Poziom BUSINESS & LIFE MENTOR.
Wkraczając w świat Iwony Kołodziejczyk, otwieramy
drzwi do niezwykłej opowieści o pasji, determinacji i niezłomnym dążeniu do celu.
Przedsiębiorczyni, mentorka i aktywistka społeczna dzieli się z nami swoją niezwykłą drogą zawodową, zaczynając od pierwszych kroków
w branży rachunkowej po założenie własnego biura.
To historia o wyzwaniach, sukcesach i wartościach, które napędzają jej działania, a także o pasjach, które kształtują jej życie.
Początki kariery
Moja przygoda ze światem finansów zaczęła się w 2001 roku.
Będąc dyrektorem jednego z biur poselskich, poznałam mnóstwo ciekawych ludzi z pasją i ideami.
Tak zrodził się pomysł założenia pierwszego stowarzyszenia – Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”.
Członkami założycielami byli sami pasjonaci i ludzie wielkiego
serca, którzy poza swoją działalnością zawodową chcieli zbudować przystań dla osób potrzebujących pomocy, z zaburzeniami,
wymagającymi wsparcia. Był to czas, kiedy rozwijały się u nas
organizacje pozarządowe. Ja z racji wykształcenia mogłam wesprzeć tę grupę księgowo. Wtedy zaczęłam studiować literaturę
z tego zakresu, akty prawne regulujące gospodarkę finansową
w organizacjach pozarządowych i na ich podstawie konstruowałam pierwsze polityki finansowe dla tego typu podmiotów na
naszym terenie. Dopiero Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 24 kwietnia 2003 roku otworzyła szeroko
drzwi na te nowe dla nas horyzonty. Potem było już tylko lepiej.
Do 2010 roku prowadziłam szkolenia z zakresu dokumentacji rachunkowej, rozliczania projektów finansowanych ze środków UE
oraz zarządzania finansami dla osób chcących założyć przedsiębiorstwa ekonomii społecznej – pomagałam im budować misję i wizje swoich organizacji, tworzyć biznesplany oraz wspierałam je w trakcie ich funkcjonowania. Przykładem są Spółdzielnia Socjalna „Podkówka” z Sułkowic, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy” z Olkusza, Stowarzyszenie SKY PASSION z Klucz, Stowarzyszenie „Mentor For SUCCESS” z Katowic czy wreszcie Stowarzyszenie PRO PSYCHE, z którym jestem bardzo mocno związana zawodowo i emocjonalnie. Tych organizacji na przestrzeni lat było bardzo dużo.
Moja droga
Założenie biura rachunkowego było naturalną konsekwencją
mojej działalności. Bardzo wiele podmiotów zgłaszało się do mnie z prośbą o wsparcie czy poprowadzenie dokumentacji. Idąc za maksymą: „Rób to, co sprawia ci przyjemność, a nigdy nie będziesz musiał pracować”, stwierdziłam, że mając więcej niż jedną pasję, mogę je połączyć.
I tak powstało biuro rachunkowe, w ramach którego świadczę również usługi szkoleniowe.
Doświadczenia
W 2008 roku ukończyłam studia z dziedziny zarządzania produkcją o specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy. Ktoś by powiedział, że to nie ma nic wspólnego z księgowością – teoretycznie tak – praktycznie jest dokładnie odwrotnie. Potraktowałam ten kierunek jako poszerzenie swoich kompetencji z zakresu prawa pracy, a co za tym idzie, wszystkich zagadnień uzupełniających w tematyce kadr i płac.
Wszystkie te umiejętności pozwoliły mi na kompleksową obsługę podmiotów z zakresu zarządzania finansami oraz kadrami. CREATON Polska Spółka z o.o. to wspaniała, prawie ośmioletnia przygoda głównie w tematyce zarządzania BHP oraz kadrowej. Wyniosłam z niej ogromne doświadczenie nie tylko, jeśli chodzi o funkcjonowanie różnych systemów bezpieczeństwa, ale również w kwestii organizacji pracy na poziomie firmy o strukturze międzynarodowej.
Z McDonald’s było podobnie. Franczyza to kolejne bezcenne doświadczenie, wspaniali ludzie wokół oraz kolekcja zawodowych lekcji, które potem można wykorzystać do funkcjonowania na innym polu.
Relacje z ludźmi
Mam szczęście do ludzi, zawsze miałam. W trakcie całego mojego dotychczasowego życia zawodowego za każdym razem, kiedy zbliża się zmiana, w moim otoczeniu „pojawia się” ktoś, z kim mogę budować nową zawodową przestrzeń lub podejmować nowe wyzwania.
Tak było z Eweliną Żak, prezes Stowarzyszenia PRO PSYCHE w 2011 roku, kiedy zdecydowałyśmy się na współpracę, oraz z Agnieszką Karczewską-Papaj, skarbnikiem tego stowarzyszenia. Stworzyłyśmy Centrum Psychoterapii i Rozwoju Osobistego w powiecie olkuskim, w skład którego wchodzi Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, Centrum Psychoterapii Dzieci i Młodzieży oraz Zespół Leczenia Środowiskowego dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Funkcjonuje również Świetlica Socjoterapeutyczna „Dziupla Obfitości” oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Kluczem do budowania relacji ze współpracownikami i klientami jest… otwartość. Otwartość na potrzeby i oczekiwania przy jednoczesnym poszanowaniu granic każdego z uczestników relacji. To się sprawdza w każdej strukturze. Skłonność do ewolucji, a nie do rewolucji, budowanie marki w oparciu o wiedzę, umiejętności i gotowość do współpracy na wielu płaszczyznach.
Szef
Pracuję z zespołem mądrych i kompetentnych ludzi, którzy podzielają moją pasję do samorozwoju. Staram się ich w tym wspierać. Daję im możliwość rozwoju poprzez wprowadzanie nowych wyzwań i staram się służyć im wsparciem wtedy, kiedy tego potrzebują. Dziś otwarcie mogę powiedzieć, że wiem, że nawet gdyby przyszło mi się wyłączyć na jakiś czas z pracy zawodowej, to dziewczyny świetnie sobie poradzą.
Sukcesy i nie tylko
To rozwój organizacji pozarządowych, które pomagałam tworzyć na przestrzeni lat. Wspaniale jest patrzeć na ich mniejsze i większe sukcesy.
To artykuł, który ukazał się w maju 2023 roku w ramach Wydawnictwa Naukowego Akademii WSB na temat „Wpływu pandemii COVID-19 na proces pracy kapitału ludzkiego w organizacji non profit”.
Ponadto nagroda Business WOMAN Awards 2022, czy choćby nagroda „CORDIS NOBILIS”, którą jako Stowarzyszenie PRO PSYCHE odebrałyśmy w lutym 2024 roku z rąk Burmistrza MiG Olkusz za całokształt działalności.
Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, towarzyszy mi praktycznie wszędzie. W zależności od nastroju „spaceruję” po gatunkach. Od klasyki, kiedy się relaksuję i czytam w ogrodzie, po muzykę syntezatorową, którą uwielbia mój mąż. Czytam bardzo dużo. Jestem miłośniczką książki w wersji papierowej.
Kocham zapach przewracanych stron… tylko czytając taką wersję, mogę się skupić w pełni na treści. Bardzo lubię młode pokolenie polskich pisarzy kryminału. Oczywiście kocham również klasykę tego gatunku, którą czytam naprzemiennie z literaturą faktu i reportażem.
Mentoring moja misją
Pozwala spojrzeć na człowieka holistycznie, a to z kolei pozwala na lepsze zrozumienie jego potrzeb, możliwości i oczekiwań. W życiu mamy tendencję to skupiania się na danych sytuacjach punktowo. Patrzymy na to, co tu i teraz, nie zastanawiamy się – albo robimy to niezwykle rzadko – nad tym, jakie dana sytuacja, relacja, czynnik, będą miały wpływ na nasze życie, zachowanie na przestrzeni czasu.
Często podejmujemy decyzje pod wpływem emocji, a potem nie bardzo wiemy, co z tym fantem zrobić. Mentoring pomaga spojrzeć „szerzej”. Niezwykle ważną rolę odgrywa w środowiskach osób na przykład nieuleczalnie chorych – jak te z mukowiscydozą – które potrzebują tego rodzaju wsparcia w budowaniu swojej ścieżki życiowej: zawodowej czy osobistej.
Dla mnie Mentoring to również rozwój samego mentora, przecież życie nas ciągle czymś zaskakuje.
Kolejny etap ewolucji
Zapraszam do kontaktu
iwona.kolodziejczyk.bhp@gmail.com
Powrót do strony Akademii Mentora